MU stacked logo in yellow and black -- links to main university of missouri at columbia web site MU Libraries -- links to home page of the University Libraries of the University of Missouri at Columbia University Archives -- links to home page of the University Archives of the University of Missouri at Columbia MU stacked logo in yellow and black -- links to main university of missouri at columbia web site University Archives -- links to home page of the University Archives of the University of Missouri at Columbia University of Missouri -- links to home page of the University of Missouri at Columbia spacerHeader graphic

Search

Hours & Contacts

Policies & Procedures

Holdings:
* UM-System
* Columbia

Topical Guides

Online Exhibits

Links
* Archival
* General

MU Libraries


University of Missouri Board of Curators
Membership List


Name Residence Beginning Ending
Thomas M. Allen 1839 1843
1844 1849
E.E. Bass Columbia 1839 1849
I.O. Hockaday Columbia 1839 1840
John A. Henderson 1839 1840
J.J. Lowry 1839 1840
Rowland Hughes 1839 1840
T.A. Smith 1839 1839
M.M. Marmaduke 1839 1841
G. C. Hart 1839 1841
G. Tutt 1839 1839
William Scott 1839 1840
R.W. Wells 1839 1839
A.J. Williams 1839 1839
J. Spalding 1839 1839
T. Allen 1839 1841
William Lientz Rocheport 1839 1840
David Weir 1839 1841
Thomas D. Grant 1839 1849
T. West 1839 1843
George Penn 1839 n.d.
P. McBride 1839 n.d.
William Shields 1840 1843
A.W. Rollins Columbia 1840 1843
W.H. Duncan 1840 1856
Warren Woodson 1840 1849
John Slack 1841 1844
1845 1849
1856 1865
R.S. Thomas 1841 1843
G.M. Bower 1841 1843
James W. Morrow 1841 1843
1856 1858
W.A. Robards 1843 1849
C.W. Flanagan 1843 1845
W. Carson 1843 1845
W.J. Moss 1843 1845
M. Blair 1843 1845
W.J. Minor 1843 1844
1845 1848
1851 1853
W.B. Napton 1843 1846
J.H. Stone 1843 1844
Caleb S. Stone 1843 1856
J. Carpenter 1843 1847
F. Wright 1843 1845
Claiborne F. Jackson 1845 [1844?] 1846
Alexander Persinger 1845 1849
Moss Prewitt 1845 1849
A.H. Robinson 1845 1849
J.C. Edwards* 1846 1849
F.K. Martin* 1846 1849
P.G. Glover* 1846 1849
Jas. R. McDearman* 1846 1849
J.H. Lathrop* 1846 1849
Allen B. Orear 1846 1847
1848 1849
1856 1860
John Ellis 1846 1849
James S. Rollins Columbia 1847 1849 [1886?]
T.R.H. Smith 1849 1852
1863 1864
Alton Long 1849 1853
W.J. McElhaney 1849 1851
R. Brown 1849 1856
W.D. McCracken 1849 1856
Asa Ellis 1849 1856
J.A. Brown 1849 1856
H.C. Dunn 1849 1851
F.R. Palmer 1849 1856
C.H. Hughes 1849 1851
John Corby 1849 1853
James A. Clark 1849 1856
Addison M. Lewis 1849 1853
James Ellison 1849 1856
W.C. Jones 1849 1851
H.F. Garey 1851 1856
N.C. Orear 1851 1853
B.H. Emerson 1851 1853
D. Patten 1851 1853
H. Fullbright 1851 1853
Wm. G. Elliott, Jr. 1853 1856
R.G. Roberts 1853 1856
W.H. Buffington 1853 1854
Joseph Chew 1853 1858
Henry Slack 1853 1855
Wm. A. Hall 1853 1854
Charles A. Hayden 1853 1856
George W. Hough 1854 1856
John B. Clark 1854 1856
P.H. McBride 1856 1860
M. Horner 1856 1860
G.L. Pollard 1856 1860
Charles L. Rogers 1856 1857
John D. S. Dryden 1856 1858
Peter Carr 1856 1858
John A. Snell 1858 1860
H.W. Cross 1856 1860
Calvin F. Burnes 1856 1857
C.P. Bullock 1856 1857
W.S. Mosely 1856 1858
Wm. E. Brady 1856 1860
Wm. A. Seay 1857 1860
George H. Hall 1857 1860
Peter S. Wilkes 1857 1860
Michael Bright 1858 1860
John W. Harris 1859 1860
A.S. Walker 1859 1860
D.H. Hickman Columbia 1860 1862 [1865?]
Ira Divoll St. Louis 1860 1864
J.W. Tucker St. Louis 1860 1862
Wm. H. Duncan Columbia 1860 1862
Eli E. Bass Columbia 1860 1862
Wm. H. Allen Columbia 1860 1864 [1867?]
Mathew R. Arnold Boone County 1860 1864
I.W. Boulware Fulton 1860 1863
A.W. Flournoy Linneus 1860 1862
J.H. Halley Putnam Co. 1860 1862
W.P. Hall St. Joseph 1860 1863
A.W. Doniphan Liberty 1860 1862 [1865?]
F.M. Cockrell Warrensburg 1860 1862 [1863?]
J.L. Minor Jefferson City 1860 1862
J.D. Hill Pulaski Co. 1860 1862
P.R. Smith Neosho 1860 1862
J.J. Brady Farmington 1860 1862
1862 1863
R.A. Hatcher New Madrid 1860 1862
Robert L. Todd Columbia 1860 1873 [1863?]
Thomas B. Reed 8th Cong. Dist. 1862 1864
Mordecai Oliver 1862 1863
Wm. S. Mosely 1862 1863
George O. Yeiser 1862 1863
P.B. Locke Buchanan 1862 1863
John F. Phillips 1862 1863
Sample Orr 4th Cong. Dist. 1862 1863
F.T. Russell Columbia 1862 1871
John F. Williams Howard 1862 1864
James H. Birch Clinton 1862 1863
Odon Guitar Boone County 1862 1864
Fred Overstoltz 1st Cong. Dist. 1863 1864
Wm. Carter 3rd Cong. Dist. 1863 1864
W.A. Gibson 4th Cong. Dist. 1863 1864
J.H. Moss 1863 1864
P.B. Locke Buchanan 1863 1864
S.M. Breckenridge St. Louis 1864 1865
Lemuel Dunn Kingston 1864 1865
Henry A. Nelson St. Louis 1864 1866
Elijah Perry Rolla 1864 1875
John Sutherland Kirkwood 1864 1870
Francis Kellerman Perry Co. 1864 1867
James Lindsay Ironton 1864 1867
John B. Clark Dadeville 1864 1866
John R. Weaver Christian Co. 1864 1866
George Longan Cloverdale 1864 1866
Thompson J. Kelly Linn Creek 1864 1866
Franklin Cooley Lexington 1864 1867
Leonidas M. Lawson St. Joseph 1864 1870
Bennett Pike Rockport 1864 1865
George L. Hewitt Hannibal 1864 1866
Alexander McMurtry Shelbyville 1864 1866
James H. Robinson Danville 1864 1866
William Robinson Fulton 1864 1865
Enos Clarke St. Louis 1865 1866
E.F. Esteb Kingston 1865 1867
Gustavus Bruere St. Charles 1865 1868
Moss Prewitt Columbia 1865 1869
Charles E. Leonard Boonville 1865 1867
Edward L. King Jefferson City 1866 1867
John P. Clark Mexico 1866 [1865?] 1867
Thomas M. Allen Columbia 1866 1872
J.M. Woods Wayne County 1867 1868
J.W. Mathias Springfield 1867 1873
Andrew J. Shepherd Carthage 1867 1868
J.H. Baker Boonville 1867 1870
George R. Smith Sedalia 1867 1868
Theo. S. Case Kansas City 1867 1870
A.J. Barr Richmond 1867 1869
Philemon Bliss St. Joseph 1867 1873
B.F. Northcutt Chillicothe 1867 1871
Eugene Williams Memphis 1867 1868
Paul Hubbard Columbia 1867 1875
A.J. Conant St. Louis 1868 1875
Edward Wyman St. Louis 1868 1875 [1874?]
G.A. Moser Ironton 1868 1871
C.P. Townsley Sedalia 1868 1869
W.C. Mattison Macon 1868 1870
J.M. Martin St. Charles 1868 1871
James H. Kerr Cape Girardeau 1869 1871
Orville S. Reid Springfield 1869 1872
William H. McLane Clinton 1869 1873
W.W. Orrick Richmond 1869 1872
James S. Rollins Boone Co. 1869 1886
Henry T. Mudd St. Louis 1870 1875
George W. Kinney Snow Hill 1870 1873
James Moore Franklin 1870 1871
George Husmann Bluffton 1870 1873
Barnabas Smith Cuba 1870 1871
Norman J. Colman St. Louis 1870 [1871?] 1877
1883 1889
J.W. Barnett Canton 1871 1875
Samuel G. Williams Rolla 1871 1875
William S. Dyer Richland 1871 1873
William T. Essex Kirkwood 1871 1875
J.F. Wielandy Jefferson City 1871 1875
John D. Vincil Columbia 1871 1874
1897 1904
John E. Worth Springfield 1872 1873
Henry Smith Liberty 1872 1875
William F. Switzler Columbia 1872 1875
1882 1885
1893 1893
John F. Bush Farmington 1873 1874
Jerre C. Cravens Springfield 1873 1889
Alex H. Dockery Chillicothe 1873 1874
1874 1875
1877 1881
John W. Harris Boone County 1873 1875
C.P. Jones Springfield 1873 1875
Joshua LaDue Clinton 1873 1877
James H. Moss Columbia 1873 1874
William Starke Louisiana 1873 1875
Martin S. Clardy Farmington 1874 1875
Henry Clay Ewing Jefferson City 1874 1877
W.T. Lenoir Columbia 1874 [1873?] 1875
Edwin W. Stephens Columbia 1874 [1873?] 1875
Squire Turner Columbia 1874 1875
John S. Clarkson Columbia 1875 1894
Luther T. Collier Chillicothe 1875 1877
John A. Flood Fulton 1875 1877
William E. Glenn Rolla 1875 1880
Samuel H. Headlee St. James 1875 1879
John Hinton Columbia 1875 1878
1889 1891
John E. Hutton Mexico 1875 1877
Robert F. Lakenan Palmyra 1875 1877
H.H. Middlecamp Warrenton 1877 1878
John D. Perry St. Louis 1877 1878
J.K. Rogers Columbia 1878 1882
William H. Lackland St. Louis 1878 1883
Charles C. Bland Rolla 1879 1899 [1889?]
John Walker Howard Co. 1879 1882
A.M. Millard Rolla 1880 1884
James E. Lincoln Liberty 1881 1884
James R. Estill Estill 1882 1889
Joseph Campbell Rolla 1884 1889
Robert Beverly Price Columbia 1885 1885
Dewitt Clinton Allen Liberty 1884 [1885?] 1889
Edwin W. Stephens Columbia 1885 1887
J.S. Moss Columbia 1886 1889
George C. Pratt Columbia 1887 1889
W. Pope Yeaman Columbia 1887 1889
William S. Pratt Columbia 1887 1889
G.F. Rothwell Moberly 1889 1894
C.C. Burns St. Joseph 1889 1890
E.O. Stanard St. Louis 1890 [1885?] 1891
E.Y. Mitchell Rolla 1889 1893
R.B. Oliver Jackson 1889 1899
1901 1903
B.M. Dilley Hamilton 1889 1895
C.H. Hardin Mexico 1889 1889
Gardiner Lathrop Kansas City 1889 1907
G.B. MacFarland Mexico 1889 1891
John R. Rippey Glenwood 1890 1897
B.R. Cawthorne Mexico 1891 1901
C.W. Woodward St. Louis 1891 1897
Nat M. Shelton Lancaster 1893 1895
M.E. Benton Neosho 1893 1901
William M. Eads Carrollton 1894 1895
G.B. Rollins Columbia 1894 1895
James T. Moore Lebanon 1896 1899
P.D. Jones Edina 1897 1901
John D. Vincil St. Louis 1871 1874
1897 1904
Noah M. Givan Harrinsonville 1897 1903
Campbell Wells Platte City 1897 1909
Walter Williams Columbia 1899 1908
D.A. McMillan Mexico 1899 1906
J.F. Gmelich Boonville 1899 1904
B.G. Thurman Lamor 1901 1907
A. McVey Chillicothe 1901 1907
C.B. Faris Caruthersville 1903 1909
Joseph Hansen St. Joseph 1904 1905
David Francis St. Louis 1905 1915
B.H. Bonfoey Unionville 1905 1911
J.C. Parrish Vandalia 1906 1917
J.C. Karnes Kansas City 1907 1911
P.E. Burton Joplin 1907 1913
1920 1925
S.L. Baysinger Rolla 1907 1925
George B. Dorsey Columbia 1908 1909
Curtis B. Rollins Columbia 1909 1920
Charles E. Yeater Sedalia 1909 1915
Thomas J. Wornall Liberty 1909 1915
James C. Swift Kansas City 1911 1913
G.L. Zwick St. Joseph 1911 1917
Albert D. Nortoni St. Louis 1913 1919
Sam Sporrono Kansas City 1913 1919
H.B. McDaniel Springfield 1915 1921
John H. Bradley Kennett 1915 1921
George E. Muns Montgomery City 1917 1923
Milton Tootle, Jr. St. Joseph 1917 1932
James E. Goodrich Kansas City 1919 1931
H.J. Blanton Paris 1919 1943
E. Lansing Ray St. Louis 1921 1927
George L. Edwards St. Louis 1921 1923
Frank M. McDavid Springfield 1921 1943
J.P. Hinton Hannibal 1923 1926
C.F. Ward Plattsburg 1925 1937
Mercer Arnold Joplin 1925 1935
Frank H. Farris Rolla 1925 1926
A.A. Spear Jefferson City 1926 1935
H.W. Lenox Rolla 1927 1937
George C. Willson St. Louis 1927 1939
Helen C. Zwick St. Joseph 1933 1935
Fred Naeter Cape Girardeau 1932 1933
John K. Walsh Webster Groves 1933 1937
John H. Lathrop Kansas City 1935 1941
James A. Potter Jefferson City 1935 1947
J.H. Wolpers Poplar Bluff 1935 1951
Earl F. Nelson St. Louis 1937 1943
H. Charles Cox Rock Port 1937 1939
Harold J. Moore Brookfield 1939 1949
Tom K. Smith St. Louis 1939 1945
Cowgill Blair Joplin 1941 1945
Mrs. Henry J. Haskell Kansas City 1941 1944
Roscoe F. Anderson Webster Groves 1943 1951
David W. Hopkins St. Joseph 1943 1949
Frank C. Mann Springfield 1943 1951
Elton L. Marshall Kansas City 1944 1945
Stratton Shartel Kansas City 1945 1953
Guy A. Thompson St. Louis 1945 1951
Senator Allen McReynolds Carthage 1945 1951
Frank Stonner Chamois 1947 1953
W.P. Elmer Salem 1949 1955
Dr. Glenn W. Hendren Liberty 1949 1955
James S. Bush St. Louis 1951 1957
Lester E. Cox Springfield 1951 1963
J.A. Daggs Memphis 1951 1963
Powell B. McHaney Clayton 1951 1957
James A. Finch, Jr. Cape Girardeau 1954 1965
Fred V. Heinkel Columbia 1953 1959
Mrs. Byron T. Shutz Kansas City 1953 1959
Oliver B. Ferguson Fredericktown 1955 1970
Randall R. Kitt Chillicothe 1955 1961
Delos C. Johns St. Louis 1957 1958
Robert Neill St. Louis 1957 1969
Boyd Ewing Nevada 1958 1961
Henry Andrae Jefferson City 1959 1965
Doyle Patterson Kansas City 1959 1971
Orestes Mitchell, Jr. St. Joseph 1961 1967
John H. Caruthers St. Louis 1961 1967
Ike Skelton Lexington 1963 1965
Edwin J. Stark Louisiana 1963 1964
Ben A. Parnell, Jr. Branson 1964 1965
William H. Billings Kennett 1965 1974
William C. Myers, Jr. Webb City 1965 1975
Pleasant R. Smith Mexico 1965 1977
William C. Tucker Warrensburg 1965 1966
Avis Green Tucker Warrensburg 1966 1975
Robert G. Brady St. Louis 1967 1973
G. Fred Kling, Jr. Albany 1967 1973
John Sam Williamson Columbia 1969 1975
Theodore D. McNeal St. Louis 1971 1973
Irvine Fane Kansas City 1971 1977
William S. Thompson, Jr. Kirkwood 1973 1975
Howard B. Woods Webster Groves 1973 1976
Van O. Williams Liberty 1973 1978
John Hall Dalton Kennett 1974 1977
C.R. Johnston Springfield 1975 1982
Wallace R. Stacey Independence 1975 1982
Rex Z. Williams Rolla 1975 1982
Barbara A. Berkmeyer Chesterfield 1976 1979
William T. Doak Vandalia 1977 1983
Robert A. Dempster Sikeston 1977 1983
Marian Oldham St. Louis 1977 1985
Daniel L. Brenner Kansas City 1977 1983
David W. Lewis St. Joseph 1978 1985
William G. Cocos, Jr. St. Louis 1979 1985
Larry L. Robinson Springfield 1982 1983
Doug Russell Lebanon 1982 1987
Tom K. Smith, Jr. St. Louis 1982 1987
Kenneth Heath East Prairie 1983 1983
W.H. "Bert" Bates Kansas City 1983 1989
Jeanne V. Epple Columbia 1983 1989
James S. Anderson Springfield 1983 1987
Charles E. Kruse Dexter 1983 1985
Eva Louise Frazier St. Louis 1985 1991
Edwin S. Turner Chillicothe 1985 1991
John P. Lichtenagger Jackson 1985 1995
Peter Hamilton Raven St. Louis 1985 1991
Jim Sterling Bolivar 1987 1993
Fred Kummer Huntleigh 1987 1993
Sam Cook Jefferson City 1987 1993
Carrie Franke Columbia 1989 1989
Webb Gilmore Kansas City 1989 1995
G. Andy Runge Mexico 1989 1991
John C. Cozad Platte City 1991 1997
James L. McHugh Webster Groves 1991 1997
Cynthia Bramlett Thompson St. Louis 1991 1994
John David Collins Macon 1992 1996
Adam B. Fischer Sedalia 1993 1999
Mary S. Gillespie St. Louis 1993 1999
Fred L. Hall, Jr. Springfield 1993 1999
Malaika B. Horne St. Louis 1994 2003
Paul T. Combs Kennett 1995 2001
Theodore C. Beckett Kansas City 1995 2001
Hugh E. Stephenson, Jr. Columbia 1996 2001
John A. Mathes St. Louis 1997 2003
Paul W. Steele Chillicothe 1997 2003
Mary L. James Harrisonville 1999 2005
M. Sean McGinnis Springfield 1999 2005
Connie Hager Silverstein Kirkwood 1999 2005
Thomas E. Atkins Columbia 2001 2007
Angela M. Bennett, J.D. Kansas City 2001 2007
Anne C. Ream, O.D. West Plains 2001 2007
Marion H. Cairns Webster Groves 2003 2009
Cheryl D. S. Walker St. Louis 2003 2009
Don WalsworthMarceline 2003 2009
John M. Carnahan III Spingfield 2005 2011
Doug Russell Lebanon 2005 2011
David G. Wasinger St. Louis 2005 2011
Warren K. Erdman Kansas City 2007 2013
Bo Fraser Columbia 2007 2013
Judith G. Haggard Kennett 2007 2012
David R. Bradley St. Joseph 2009 2015
Don M. Downing Webster Groves 2009 2015
Wayne Goode St. Louis 2009 2015
David L. Steward St. Louis 2011 2016
Pamela Quigg Henrickson Jefferson City 2011 2017
Donald L. Cupps Cassville 2011 2017
Ann K. Covington Columbia 2013 2015
John R. Phillips Kansas City 2013 2019
David L. Steelman Rolla 2014 2019
Yvonne S. Sparks St. Louis 2015 2016
Phillip H. Snowden Kansas City 2015 2021
Maurice B. Graham Clayton 2015 2021
Jamie L. Farmer Jefferson City 2017 2023
Darryl M. Chatman St. Louis 2017 2023
Jeffrey L. Layman Springfield 2017 2023

Dates included in brackets [ ] have been added by the Curator's Office signifying conflicting dates.

*Ex Officio members of the Board

Next: Subgroups of Record Group 1: Board of Curators

Search our Holdings

MU Homepage Archives Homepage Top of the Page Send us E-Mail

All Copyright © Curators of the University of Missouri 1997 - 2002
Published by: University Archives muarchives.missouri.edu/
Revised: 13 July 2017
URL: https://muarchives.missouri.edu/uw-rg1a.html

An equal opportunity/access/affirmative action/pro-disabled and veteran employer.
DMCA and other copyright information.